Krótkofalarstwo w kilku słowach.

/ 0 comments

Krótkofalarstwo ? o co w tym chodzi ? czy to jest CB radio ?  jak zacząć?

Tak krótkofalarstwo to dla wielu ludzi coś nie do końca zrozumiałego, no bo przecież to jest to samo co CB – tak wielu ludzi którzy nie zetknęli się z tym hobby myśli. Jednak różnice pomiędzy krótkofalarstwem, a CB czyli pasmem obywatelskim są tak duże że to zdecydowanie co innego!

Myślę że krótko wyjaśniając że CB to wąskie  pasmo 40 kanałowe bez pozwoleń z radiotelefonami o mocy 4W które są urządzeniami fabrycznymi, dlatego krótkofalarstwo czy jak kto woli radio amatorskie, ham radio to dużo większe możliwości! Kilkanaście pasm, telegrafia, fonia, łączności cyfrowe, łączności satelitarne, odbicia księżyca! masa różnych modulacji analogowych i cyfrowych. Własne urządzenia odbiorcze, nadawcze, antenowe !  O tym wszystkich trochę niżej……

International amateur radio symbol

Krótkofalowiec ? Kim jest ? Co trzeba wiedzieć ? jak zostać ? ile trzeba mieć lat ?

Pierwsza rzecz to aby zostać krótkofalowcem to należy zdać egzamin państwowy który obecnie odbywa się w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej ( UKE) Wymagany jest wiek minimum 10 lat.  Dzięki temu uzyskujemy świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacji amatorskiej(A lub C). Egzamin na dzień dzisiejszy nie jest trudny, to zestaw pytań z kliku przedmiotów na które trzeba znać odpowiedzi. Jest to potrzebne ponieważ krótkofalowiec może i ma prawo zbudować radiostację, wzmacniacz, antenę całkowicie od podstaw samemu, i ogólna wiedza z elektryki, elektroniki i zasad bhp jest potrzebna aby nasze hobby było bezpieczne.

Oczywiście w dzisiejszych czasach większą część osprzętu krótkofalowca można zwyczajnie kupić w specjalistycznym sklepie lub na giełdzie krótkofalarskiej. Oprócz tego musi wiedzieć gdzie wolno mu nadawać oraz w jaki sposób i jaką mocą. Podstawy przeprowadzania łączności, aspekty prawne, etyka to są naprawdę niezbędne postawy! Jak już posiadamy takie świadectwo to możemy się ubiegać o pozwolenie radiowe i to ono określa na jakich warunkach możemy nadawać z naszej radiostacji. Potem pozostaje już sama przyjemność….

Kenwood 590SG Fabryczny transceiver krótkofalarski

Krótkofalowiec ? co robi ? po co ? jak?

Krótkofalarstwo to tak rozległe hobby że ciężko w bez pisania rozprawy całe objąć ale postaram się przybliżyć choć troszkę różne formy tego przyjemnego zajęcia. W uproszeniu krótkofalarstwo polega na nawiązywaniu łączności bliższych i dalszym z innymi krótkofalowcami przy użyciu własnych anten, często własnej konstrukcji, oraz radiostacji która może być własnoręcznie wykonana lub fabryczna.

W zasięgu naszej radiostacji nie ma ograniczeń ! Europa, Ameryki, Azja, Afryka a nawet tak odległe Australia i Nowa Zelandia nie stanowią dla nas problemu ! Także łączności poza ziemskie ! Oczywiście są pewne przeszkody bo bez nich było by zbyt łatwo….

Mapa wszystkich podmiotów DXCC oraz CQ Zone’s

Dobrze jest łączność z kimś i co dalej ?

Ważnym aspektem łączności radioamatorskiej jest wymiana raportów, oraz kart QSL czyli upraszczając jak nas słyszą i jak my słyszymy….oraz karta QSL to karta przypominająca pocztówkę(może być, też elektroniczna) jest potwierdzeniem  naszej łączności. Karty są indywidualne i często przedstawiają bardzo ciekawe miejsca i ludzi. Dla niektórych same karty mają bardzo dużą wartość!

Karta QSL potwierdzająca łączność ze stacją 3B9FR z Rodrigues Island

Tak ktoś powie i co dalej ?

Otóż krótkofalowcy w tych swoich łącznościach mają zazwyczaj jakiś głębszy cel choć nie zawsze. Dla jednych będzie to zaliczenie wszystkich krajów/podmiotów DXCC a jest ich coś koło 340 dla innych każda zwykła rozmowa jest wystarczająca. Jedni będą zbierać wszystkie powiaty w Polsce, inni wszystkie stany USA, a ktoś inny wszystkie wyspy świata!  Są różne akcje dyplomowe gdzie za łączności z określonymi stacjami dostajemy punkty i jak ich uzbieramy odpowiedną ilość to otrzymamy dyplom! Są zawody (krajowe i ogólnoświatowe) gdzie najczęściej musimy w krótkim czasie mieć jak najwięcej korespondentów z różnych stron świata.

Można zbierać łączności jak już wspomniałem do listy DXCC ale można też „zbierać” szczyty górskie, wyspy, parki narodowe i inne ciekawe miejsca z których nadają inny krótkofalowcy! Tak radiostacje są też przenośne! Lubisz góry, jeziora, wycieczki ? Zabierz radiostację ze sobą, i nadawaj z miejsc unikalnych będziesz mieć dużo korespondentów których bardzo ucieszy że mają łączność z kimś kto akurat jest na szczycie np. Babiej Góry. No i uzbierało się już tego sporo a to dopiero jedna „gałąź” krótkofalarstwa. Inną są budowa urządzeń nadawczych, wzmacniaczy, anten i innych mniejszych i większych urządzeń które są mniej lub bardziej potrzebne w naszym hobby.

Mapa azymutów wyznaczająca kierunki dla sygnałów.

Krótkofalowcy zawsze pomogą

Krótkofalarstwo to też sieć ludzi których są gotowi nieść bezinteresowną pomoc poprzez zapewnienie łączności podczas gwałtownych zdarzeń i klęsk żywiołowych ! Różne organizacje/ kluby posiadają sieci radiowe analogowe/cyfrowe nie zależne od dostawców mediów takich jak prąd czy internet, z których możemy na co dzień korzystać.

Logo SP EMCOM

Historia, kultura i nauka.

Krótkofalowcy starają też poprzez różne akcje  przypominać ważne wydarzenia historyczne oraz kulturowe o zasięgu lokalnym, krajowym a nawet międzynarodowym. Organizujemy swoje własne zloty/spotkania większe i mniejsze w celu integracji środowiska. Krótkofalowcami byli/są ludzie mniej i bardziej znani z całego świata. Do tych bardziej znanych należą między innymi  Joe Taylor laureat nagrody nobla z fizyki, Owen Garioot , Charles Brady, Jay Apt, Koichi Wakata, i wielu innych astronautów. Juan Carlos król Hiszpani, Marlon Brando  król i królowa Jordanii, Tajlandii i inne ważne postacie ze świata. Na świecie jest wydanych ponad 2.6 miliona licencji krótkofalarskich!

Dyplomy PZK

Nie wiem czy to dla mnie ? czy można spróbować ?

Tak można ! a nawet trzeba. I tu klub SP9SCI przychodzi z pomocą ! Możesz przyjść, zobaczyć i co ważne usłyszeć czy to dla Ciebie. Z chęcią opowiemy o naszym hobby, pokażemy podstawy łączności, zaprezentujemy możliwości i potencjał jaki ma krótkofalarstwo. Przyjdź , zobacz i przekonaj się !

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*