Międzynarodowy Dzień Krótkofalowców-WARD

/ 0 comments

Dziś 18 kwietnia przypada WARD-World Amator Radio Day czyli Międzynarodowy Dzień Krótkofalowców.

Amatorzy eksperymentów krótkofalowych jako pierwsi odkryli, spektrum fal krótkich . Pionierzy radioamatorskich łączności spotkali się w Paryżu w 1925 roku i stworzyli IARU, aby wspierać radioamatorów na całym świecie.

Zaledwie dwa lata później, na Międzynarodowej Konferencji Radiotelegraficznej, radioamatorzy uzyskali wciąż uznawane przydziały – 160, 80, 40, 20 i 10 metrów. Od momentu powstania IARU niestrudzenie pracowała nad obroną i rozszerzaniem przydziałów częstotliwości dla krótkofalarstwa. Dzięki wsparciu lokalnych administracji w każdej części globu radioamatorzy mogą teraz eksperymentować i komunikować się w pasmach częstotliwości strategicznie rozmieszczonych w całym spektrum radiowym.

Z 25 krajów, które utworzyły IARU w 1925 r., IARU rozrosło się i obejmuje 160 stowarzyszeń członkowskich w trzech regionach. Region IARU 1 obejmuje Europę, Afrykę, Bliski Wschód i Azję Północną. Region 2 obejmuje obie Ameryki, a region 3 obejmuje Australię, Nową Zelandię, kraje wyspiarskie na Pacyfiku i większość Azji.

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) uznał, że IARU reprezentuje interesy krótkofalarstwa. Dziś krótkofalarstwo cieszy się większą popularnością niż kiedykolwiek, z ponad 3 milionami licencjonowanych operatorów!

Światowy dzień radioamatorów to dzień, w którym stowarzyszenia członkowskie IARU mogą pokazać nasze możliwości opinii publicznej na całym świecie! Tegoroczne święto jest promowane w mediach społecznościowych #WorldAmatorRadioDay

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*