Równica- pierwsze próby…

/ 0 comments

Stając się nie dawno posiadaczem radiostacji na popularne 2m z modulacją SSB postanowiłem spróbować jak odbiorczo i nadawczo sprawdzi się najwyższa górka w okolicy na którą można wjechać bezproblemowo autem. Dlaczego tak ? bo szybko i wygodnie a czasu zawsze mało….

Równica to najwyższy szczyt w mojej okolicy który spełnia powyższe wymagania. Można stąd nadawać z wysokości ponad 750m n.p.m. Dojazd z mojego domowego QTH to około 20 minut, więc jest to “szybka górka”

W zasadzie są tu otwarte wszystkie kierunki, choć nie które z przeszkodami w postaci drzew. Kierunki 270st do 0st oraz 130st do 200st z miejsca w którym zaparkowałem są “bez przeszkód”

Dysponując radiem Kenwood TM255 , anteną yagi 6el., masztem około 6m, akumulatorem12V 28ah (VRLA) udało mi się zrobić całe 3 łączności w zawodach SPAC 144 Mhz .ODX 219 km. Wynik nie powala, ale nie on był celem, ważne że pierwsze łączności zaliczone z tej górki. Pierwsze ponieważ będę tam wracał w każdy pierwszy wtorek miesiąca aby sprawdzać możliwości jakie daje ta lokalizacja. Do szczęścia nie zabrakło dużo ponieważ słyszałem stacje SK7CY oraz SK7MW (momentami 55) i zrobienie takiej łączności byłoby nie małym sukcesem i wielką satysfakcją !

Teraz czas na przemyślenia co do użytego sprzętu, trzeba zrobić parę modyfikacji i 7 lipca znów obrać kierunek na Równicę.

Poniżej zdjęcie z wyjazdu. Do usłyszenia !

73 Błażej SQ9LPO

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*