World Amateur Radio Day

/ 0 comments

Już za niedługo bo 18 kwietnia jak co roku będziemy obchodzić międzynarodowy dzień radioamatorów.

To w tym dniu w 1925 roku w Paryżu powstał międzynarodowy związek radioamatorów który znamy jako IARU (International Amateur Radio Union). Od czasu powstania kiedy należało do IARU 25 państw, związek znacznie się powiększył i liczy dziś 160 krajowych związków.

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) uznaje IARU za reprezentującą interesy radioamatorów na całym świecie. Dzisiaj Ham Radio jest bardziej popularne niż kiedykolwiek, z ponad 3 000 000 licencjonowanych operatorów!

W tym roku IARU ogłosiło że ​tematem Światowego Dnia Krótkofalowców 18 kwietnia 2023 będzie Human Security for All, HS4A

Po raz pierwszy Fundusz Powierniczy Narodów Zjednoczonych na rzecz Bezpieczeństwa Ludzkiego oraz Światowa Akademia Sztuki i Nauki współpracują z IARU w kampanii mającej na celu podkreślenie roli, jaką odgrywa krótkofalarstwo w zaspokajaniu najpilniejszych potrzeb świata. Human Security mierzy bezpieczeństwo na poziomie indywidualnym. Po raz pierwszy wprowadzony przez ONZ w 1994 r. koncepcja identyfikuje siedem powiązanych ze sobą wymiarów bezpieczeństwa, które są niezbędne dla dobrostanu jednostki: ekonomiczny, żywnościowy, zdrowotny, środowiskowy, osobisty, społeczny i polityczny.

W związku z tą wspaniałą współpracą pomiędzy ONZ i IARU powstał dyplom wraz z dedykowaną stroną

https://hs4a.iaru.org

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*